Koberce se svými vlastnostmi patří mezi nejlepší podlahové krytiny. Jsou teplé, nekloužou, tlumí prostor, nezpůsobují krokový hluk, vytvářejí přírodní atmosféru vašeho domova. Vázáním prachu na sebe zajišťují, že prach se v místnosti nevíří. Studie říkají, že v místnostech s koberci je ve vzduchu mnohem menší koncentrace prachových částic než v místnostech s pevnými podlahovými krytinami.


Jak často koberce čistit?


Aby vaše koberce zachovaly své vlastnosti a zůstaly co nejdéle hezké, je třeba je minimálně jednou ročně odborně vyčistit. Silně zatěžované koberce (v kancelářích, restauracích, hotelech, obchodech) alespoň dvakrát ročně.


Extrakční čištění a jeho výhody

Velmi účinným způsobem jak odstranit špínu z koberců je takzvané Extract čištění známé jako mokré tepování, či mokré vysávání. V praxi to znamená, že voda s čistícím roztokem je pod tlakem vháněna do čištěné plochy koberce a následně je vysávaná i s nečistotami zpět do sběrné nádoby přístroje. Tento proces zbaví váš koberec maximálního množství různých mechanických nečistot, prachu, roztočů a podobně. Při mokrém čištění nedochází k nadměrnému opotřebení koberců a vytrhávání jejich vlasů. Tento způsob naopak regeneruje a dostává vlas do jeho původní polohy. Metoda je velmi vhodná k čištění tkaných koberců a koberců s vysokým vlasem / chlupaté koberce /.

Tímto způsobem je možné vyčistit i jakýkoliv čalouněný nábytek. (Sedačky, gauče, křesla, lavice, židle, pohovky, postele)


Jak na skvrny na koberci?


Pokud se vám podaří na koberci nebo čalounění udělat skvrnu, odsajte ji nejprve čistým papírovým ubrouskem a potom vyčistěte houbičkou nebo hadříkem namočeným v mýdlovém roztoku. Nepoužívejte kartáč! Postupujte od okraje skvrny k jejímu středu, abyste skvrnu více nerozmazali. Pokud se vám nepodaří skvrnu takto odstranit, zavolejte nám. Při včasném zásahu je možné téměř všechny skvrny odstranit.

Bílé víno

Skvrny lze odstranit z bílé látky vařícím mlékem, nebo ji vyprat v horkém saponátovém roztoku, popřípadě s trochou čpavku. U barevných látek ponoříme znečištěnou část do studené vody s čpavkem.

Bláto

Skvrny necháme dokonale zaschnout a potom vykartáčujeme po vlase tkaniny. Zbytek potřeme benzínem nebo terpentýnem (podle druhu látky). Na zvlášť nepoddajné skvrny zaútočíme zředěným octem.

Objednejte si profesionální čištění zde

Borůvky

Skvrny z rukou odstraní citronová šťáva, ze lnu kyselé mléko (máčejte asi půl hodiny), z vlny citron, z hedvábí líh. Po ošetření properte látku v teplé vodě. Zaschlé skvrny odstraníme zředěným peroxidem vodíku.

Čaj

Skvrny od čaje čistíme vlažnou vodou s citronovou šťávou.

Čokoláda

Při běžném praní nepustí. Čerstvé skvrny propláchneme čistou vodou bez pracího prostředku. Pomůže směs glycerinu a žloutku. Tuto pastu necháme působit. Možné je také tyto skvrny potřít tukem v kombinaci s lihem a potom látku důkladně vyprat v teplé vodě. Starší skvrny změkčíme glycerinem, pak propereme v saponátu a dobré vymácháme. Můžete je zvolit i jiné metody. Skvrny potíráme 90% lihem do kterého přidáme trošku čpavku a vypereme nebo přiložíme na ni savým papír a třeme studenou vodou. Syntetické látky vyčistí voda s citronovou šťávou a na bílé látky použijeme čistou vodu se solí. Můžeme také nechat čokoládu ztuhnout nebo zmrznout a ztuhlou vrstvu opatrně seškrábat a dočistit vlažnou vodou se solí.

Červená řepa

Ihned vyperte ve studené vodě a nechte ještě přes noc ve studené vodě odležet. Skvrnu pak potřete neředěným tekutým pracím prostředkem a propláchněte. Na vlhkou skvrnu naneste borax a ( podle druhu materiálu) přelijte horkou vodou.

Červené víno, starší skvrny

Tyto se dají odstranit teplou mýdlovou vodou s přídavkem čpavku. Také se osvědčilo nanést v těchto případech na skvrnu holicí pěnu, nechat ji chvilku působit a pak znečištěné místo důkladně opláchnout. Z bílého obrusu odstraníme skvrny odbarvovačem.

Červené víno

Hustě posypte solí – ta pohltí barvu i vlhkost. Potom propláchněte minerálkou nebo sodou. Čerstvé skvrny od červeného vína je možné také ošetřit bílým vínem nebo sektem. Stopy po bílém víně či sektu zmizí během praní. Můžeme také pokapat citrónovou šťávou či kyselinou vinnou, navlhčíme, důkladně vypereme.

Čistící prostředky

Když už nepomáhá vůbec nic, zkuste pastu na zuby. Naneste ji, nechte zaschnout a potom vykartáčujte.

Dehet

Potřeme máslem nebo glycerinem a necháme působit. Poté vypereme. V nutném případě dočistit benzínem.

Pero

Několikrát otřeme lihem, pak vyvětráme a důkladně vymácháme.

Guláš

Skvrny se drží mimořádně dobře, je možné je zdolat. Na vlhký hadřík naneseme trochu prostředku na mytí nádobí a skvrnu potíráme. Postup můžeme několikrát zopakovat.

Chlupy

Chlupy z psa a kočky lze nejsnadněji odstranit vlhkou houbou. Chlupy se na ni přisají.

Inkoust

Namočíme do horkého mléka, pak vypereme v teplé mýdlové vodě (v nutných případech s přídavkem vínového lihu). Skvrny od inkoustu na nábytku se dají odstranit šťávou z rebarbory, citrónovou, pomerančovou kůrou, popřípadě petrolejem. Na parketách stačí citronová šťáva, na dřevěné podlaze necháme působit zředěnou kyselinu solnou. Na látce namočíme skvrnu vodou, vysušíme savým papírem, vyčistíme saponátem a nakonec citrónovou šťávou. Necháme chvilku působit a poté vymácháme.

Jahody

Čerstvé skvrny přelijeme horkou vodou nebo namočíme před normálním vypráním v horké octové vodě. Zaschlé skvrny odstraníme boraxovým roztokem.

Jód

Skvrny navlhčíme a třeme polovinou surového bramboru. Tím skvrna ztmavne. Pak ji propereme ve studené vodě tak dlouho, dokud nezmizí.

Jogurt

Necháme zaschnout a potom vykartáčujeme. Zbytky odstraníme vlažnou vodou.

Kakao

Nečistíme horkou vodou, čistíme roztokem čpavku.

Káva

Ihned namočíme do studené slané vody. Také můžeme snadno potřít glycerinem a pak třít studenou vodou bez mýdla, nebo potírat vlhkým čistým hadříkem se solí dokud skvrna nezmizí. Koberec s kávovou skvrnou polejme minerálkou a vysušme. Pak ho můžeme ještě ošetřit lihem.

Kečup

Skvrnu namočíme do studené vody a potom vypereme, případně dočistíme lihem.

Koberce na sněhu
Aby koberec dostal zase zářivou barvu, položíme ho v zimě lícem do sněhu a důkladně vyklepeme. Sníh nesmí však být příliš mokrý, protože koberec by pohltil mnoho vlhkosti.

Koberec, špatně odstranitelné skvrny

Máte na koberci velmi odolávající skvrny? Vyzkoušíme je odstranit prostředkem na mytí skla. Jednoduše skvrnu postříkáme a místo otřeme čistým hadříkem. Tak zmizí dokonce i skvrny po krému na boty.

Koberec, vytištěné místa

Vytištěné místa na koberci po nábytku odstraníme, když na ně položíme vlhký hadr a velmi lehce po ní projdeme žehličkou. Potom hadr odstraníme a vlas koberce zase vykartáčujeme.

Koberec, zářivé barvy

Zmatněné barvy koberce se znovu rozzáří za předpokladu, že vyčištěný koberec potřeme vodou s přídavkem octa.

Krém na boty

Jde vyčistit terpentýnem, lihem nebo zředěným čpavkem.

Krev

Ihned vypereme pod tekoucí studenou vodou a pak vypereme v silném roztoku jedlé sody či ve vápenné vodě. Nikdy nepoužíváme teplou vodu! Z koberce krev nejlépe odstraníme, když skvrny nejdříve navlhčíme studenou vodou a potom je opatrně přetíráme slabým roztokem čpavku.

Kokosové běhouny, praní

Kokosové běhouny nejlépe očistíme ve vaně pod tekoucí vodou. Pak je zavěšené sušíme. Před položením musí být zcela suché, jinak začne kokosové vlákno hnít.

Kůže

Skvrny na kůži omyjeme vlažnou vodou do které jsme přidali trošku octa, vytřeme do sucha, ušleháme bílek do kterého přidáme pár kapek terpentýnu, dobře promícháme a vetřeme do kůže. Po dokonalém zaschnutí vyleštíme kouskem flanelu. Také můžeme ošetřit lanolinem, nebo ricinovým olejem, aby kůže zůstala měkká. Telecí oživíme, pokud ji potíráme mlékem.

Lak na nehty

Jde odstranit acetonem a následně potřeme lihem a na závěr vypereme. Nikdy nečistíme odlakovačem, který obsahuje olej. Pozor! Aceton rozhodně nepoužívejte na materiály z acetátových vláken. Poškodil by látku.

Lepidlo

Aceton výborně odstraňuje skvrny od lepidel z látek a koberců. Dejte však pozor, aby se současně se skvrnou nerozpuštěné také barva z koberce nebo z látky.

Likér

Skvrny odstraníme tak, že na místo nalijeme saponát a po chvíli vypereme ve vlažné vodě. Odolnější skvrny můžeme vyčistit směsí lihu a čpavku a vymácháme.

Make-up

Z tmavých oděvů pustí, pokud ho opatrně třeme střídkou chleba. Skvrny od tvářenky odstraníme lihem nebo benzinem, skvrny od rtěnky odstraníme terpentýnem nebo vyčistíme čistým lihem. Pozor na mimořádně choulostivé látky. Skvrny jde také namočit do glycerinu a pak látku prát obvyklým způsobem.

Maliny

Co nejrychleji potřeme citronovou šťávou a důkladně vypereme. Skvrny na koberci a ubruse polijeme minerálkou nebo sodou.

Mastné skvrny

Na skvrnu nasypeme mouku, nebo pěnový prášek (mořská pěna), které tuk vysají. Na mastné skvrny jde také položit hedvábný papír, ubrousek nebo Piják a přežehlit mírně teplou žehličkou. Také se osvědčuje, když se na skvrnu navlhčenou benzínem položí savý papír a přežehlete teplou žehličkou. Ze svetrů a šatů se mastné skvrny dobře odstraňují šumivou minerálkou.

Mastné skvrny – starší

Můžeme jde odstranit tím, že je potřeme prostředkem na mytí nádobí a poté důkladně propereme.

Mléko

Na skvrny nesmíme nalít horkou vodu, čistí se pod tekoucí vodou a poté důkladně setřou. Po vysušení případné skvrny čistíme čpavkem nebo benzínem.

Nikotin

Skvrny na prstech nevypadají pěkně. Zmizí, pokud je potřete citronovou šťávou nebo margarínem.

Olej

Na ubrusech a na šatech zmizí bez použití chemických prostředků, když je namočíme a dáme na několik hodin na slunce. Případně potřeme citrónem či máslem, nebo skvrnu odstraníme benzínovým čističem.

Ovoce

Ještě čerstvé skvrny od ovoce odstraníme, když na ně necháme delší dobu téct vařící vodu, když špína skrz látku proteče. Na skvrny od vařeného ovoce pomáhá také zředěný čpavek. Také je možné látku namočit do teplého podmáslí nebo pročistit kyselým mlékem a potom vyprat obvyklým způsobem. Pokud nějaké stopy zůstanou na lnu nebo na vlně, nechte na ně působit citrónovou šťávu a pak propláchněte v mýdlové studené vodě.

Popálené místa

Ihned otřeme octovou nebo boraxovou vodou a poté opláchněte v čisté vodě.

Popálené místa po žehlení

Připálené místo důkladně potřeme cibulovou šťávou a potom vypereme ve studené vodě.

Parfémy

Zůstávají velmi tvrdošíjně na hedvábí a sametu. Pokud je však namočíme do teplého glycerinu a následně propereme v teplé vodě, v mnoha případech zmizí. Z vlněných tkanin jejich odstraníme zředěným čpavkem nebo čistým lihem.

Petrolej

Jde dobře odstranit teplou mýdlovou vodou.

Pivo

Jde snadno odstranit slabým mýdlovým roztokem, do kterého jsme přidali trochu čpavku, případně octa. Na závěr propláchneme čistou horkou vodou.

Plesnivé skvrny

Zmizí po ošetření roztokem z 20 dílů vody a 5 dílů kysličníku a 1 dílu čpavku. Mokré místo můžeme také polít citrónovou šťávou a posypat solí. Na kůži použijeme stejný díl vody a lihu. Potom kůži přetřeme tukem. Velmi jemnou kůži otřeme čerstvým chlebem a doleštěte vlněnou hadříkem.

Pot

Propocené zažloutlé místa namočíme do vlažné vody, posypeme solí nebo bílým octem a necháme několik hodin působit. U barevných látek a úpletů potíráme lihem. Propocené místa vyčistíme zředěným čpavkem, lihem nebo octem.

Propiska

Několikrát třeme lihem, pak oděv vyvětráme a důkladně vymácháme. Z rukou odstraní skvrny od propisky dobře zubní pasta.

Rajčata

Čerstvou skvrnu vypereme teplou mýdlovou vodou či roztokem čpavkové vody. Můžeme použít i peroxid vodíku. Potom namočíme na delší dobu a vypereme.

Rtěnka

Nejlepší vyčistíme čistým lihem nebo terpentýnem. Pozor na mimořádně choulostivé látky! Skvrny lze také namočit do glycerinu a pak látku prát obvyklým způsobem.

Saze

Nepokoušíme se je odstraňovat ničím vlhkým! Potíráme jejich měkkým bílým chlebem nebo jejich hustě posypeme solí, necháme je působit a poté vykartáčujeme.

Smola

Do skvrny vetřeme vodu a terpentýnový olej. Pak vše vyžehlíme přes Piják.

Špenát

Potíráme syrovým bramborem a potom propereme v teplé mýdlové vodě.

Špínu požírá sůl

Posypeme koberec solí a snadno z něj odstraníme špínu nanesenou z ulice. Sůl po 15 minutách špínu pohltí a pak se dá jednoduše vysát.

Tráva

Nikdy neomývame vodou, jelikož by se odstraňovala ještě horší. U většiny textilií se doporučuje ošetření 70% alkoholem, zředěným čpavkem, lihem nebo solí, kterými látku potřeme, necháme působit a potom propereme ve studené vodě. Popřípadě potřeme nejdříve máslem a potom vypereme mýdlem a horkou vodou. V případě bílé tkaniny zašpiněné místa co nejrychleji namočíme do horkého mléka nebo do citronové šťávy a potom vypereme. U barevných látek skvrny potřeme benzínem a pak ponoříme do horkého mléka a nakonec vypereme v teplé vodě, do které jsme přidali pár kapek čpavku. Na hedvábí se nejvíce hodí teplý roztok perchlorethylenu a kyseliny olejové.

Třešně

Co nejrychleji potřeme citronovou šťávou a důkladně vypereme. Skvrny na koberci a ubruse polijeme minerálkou nebo sodou.

Vejce

Čistíme vždy studenou vodou. Zbytky vajec nejdříve seškrábeme a ihned poté potřeme vlhkou solí nebo octovou vodou. Jde také přidat i přípravek na mytí nádobí nebo enzymatický prášek. Nechte působit a později opláchněte studenou vodou. Pokud by zůstaly mastné skvrny, můžete je dočistit benzínem nebo čpavkovou vodou.

Voda

Na hedvábí ihned osušíme, jinak by zůstaly na látce viditelné okraje skvrny.

Vosk

Pokryjeme pijákem nebo papírovým ubrouskem případně toaletním papírem a přežehlíme mírně teplou žehličkou, aby papír vosk vysál. V nutném případě je můžeme dočistit benzínem nebo octovou vodou.

Žvýkačka

Skvrny od žvýkačky necháme ztvrdnout tak, že na ni položíme kostku ledu. Co jde oškrábeme. Zbytek setřeme náhradou terpentýnu, lihem nebo benzinem.

 

Skvrny na koberci a jejich odstraňování

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *